Elementy szklane zapobiegają upadkowi osób z większej wysokości, zgodnie z normą DIN 18008 część 4, szyby odporne na zderzenia. Norma różni się tutaj w trzech kategoriach A, B, C i opiera się ogólnie na niegdyś obowiązujących zasadach TRAV.

Objaśnienie poszczególnych kategorii:

 • Kategoria A:
  Przeszklenia, które muszą przenosić poziome obciążenia użytkowe, ponieważ nie posiadają parapetu nośnego lub podniesionej belki o wysokości wymaganej do przyjęcia poziomych obciążeń użytkowych zgodnie z normami DIN EN 1991-1-1: 2010-12, 6.4 i DIN EN 1991-1-1 / NA: 2010-12,6.4.
 • Kategoria B:
  Szelki szklane zaciskane u dołu, których poszczególne tafle połączone są ciągłą poręczą o wymaganej wysokości.
 • Kategoria C1:
  Wypełnienia balustrad, które nie muszą przenosić obciążeń poziomych na wymaganej wysokości.
 • Kategoria C2:
  Oszklenia poniżej poprzeczki nośnej rozmieszczonej na wymaganej wysokości, które nie muszą zdejmować poziomych obciążeń użytkowych o wymaganej wysokości.
 • Kategoria C3:
  Przeszklenia ze słupkami nośnymi o wymaganej wysokości, które nie muszą przenosić poziomych obciążeń użytkowych o wymaganej wysokości.

W programie można obliczyć takie oszklenie zgodnie z obowiązującą normą bez dodatkowych niezbędnych wpisów. W programie zostaną Państwo również poinformowani o standardowych specyfikacjach, które muszą być uwzględnione w Państwa projekcie.